Wiadomości branżowe

Nowe trendy w budownictwie jednorodzinnym ? projektowanie zintegrowane

Nowoczesne budownictwo to nie tylko nowe technologie i zaawansowane materiały, ale to także umiejętność spojrzenia na dom jako na całość, w  której poszczególne elementy mają wpływ na pozostałe. Polacy coraz częściej

Nowoczesne budownictwo to nie tylko nowe technologie i zaawansowane materiały, ale to także umiejętność spojrzenia na dom jako na całość, w  której poszczególne elementy mają wpływ na pozostałe. Polacy coraz częściej sięgają po specjalistów mogących sprostać temu wymaganiu dlatego warto poznać cechy dobrego projektowania.

Okna o określonych parametrach przenikania ciepła mają wpływ na system grzewczy i wentylacyjny oraz klimatyzacyjny, rodzaj elementów wznoszeniowych i ocieplenia jest bezpośrednio odpowiedzialny za zapotrzebowanie budynku na ciepło, rodzaj wentylacji wpłynie na rodzaj stolarki okiennej i moc systemu grzewczego, wentylacja ma bezpośredni wpływ na klimatyzację, a zastosowanie rolet lub ich brak powoduje ucieczkę ciepła (lub chłodu), co odczuje system grzewczy i klimatyzacyjny. Warto więc spojrzeć syntetycznie na zaprojektowane w domu technologie, szczególnie na poziomie instalacji odpowiedzialnych za klimat w domu, więc instalacji grzewczej, wentylacyjnej i ewentualnie klimatyzacyjnej.


Na czym polega projektowanie zintegrowane?

Projektowanie uwzględniające wszystkie istotne parametry domu śmiało określić można projektowaniem zintegrowanym. Inżynier spogląda na dom i projektowane instalacje jako na całość. Zastanawiając się, co będzie potrzebne do utrzymania odpowiedniego klimatu we wszystkich pomieszczeniach przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych, dokonuje precyzyjnych obliczeń dla każdego pomieszczenia, a w konsekwencji dla całego domu. Do wyliczeń bierze pod uwagę między innymi:

 • gdzie dom będzie budowany (stosuje się różne temperatury obliczeniowe w różnych regionach Polski),
 • jak będzie usytuowany względem stron świata,
 • w jakiej technologii będzie budowany (grubość i izolacja przegród: podłóg, ścian, stropu, dachu),
 • jaki będzie ostateczny rozkład i przeznaczenie pomieszczeń (słynne przestawianie ścianek działowych w ostatniej chwili),
 • jakie będą powierzchnie i izolacyjność okien,
 • ile osób będzie mieszkało w domu,
 • jakie są upodobania użytkowników co do temperatur wewnętrznych (uwzględnienie potrzeb „zmarzluchów”),
 • jaka jest zasobność portfela inwestora i jego stosunek do nowoczesnych/tradycyjnych rozwiązań,
 • jakie są przyzwyczajenia i dotychczasowe doświadczenia inwestora (np. ktoś już miał i nie lubi ogrzewania podłogowego) itd. itp.
A to już wiesz?  Będą testować nowatorskie produkty

 

Kiedy mamy pewność że zatrudniamy specjalistę?

Chcąc, by klimat wewnątrz pomieszczeń był optymalny, projektant powinien wykonać następujące czynności:

 1. Musi zaprojektować co najmniej wentylację mechaniczną, która jest niezależna od temperatur i warunków panujących na zewnątrz. Chroniąc portfel inwestora zaprojektuje wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – jedyny efektywny, oszczędny i wydajny sposób wentylacji pomieszczeń.
 2. Musi zaprojektować jakiś sposób schładzania pomieszczeń latem. W innym przypadku latem nie uzyska odpowiedniego klimatu we wszystkich pomieszczeniach. Na szczęście w tej chwili jest więcej sposobów chłodzenia, niż tylko tradycyjna klimatyzacja.
 3. Powinien zaprojektować efektywny, wygodny i tani w eksploatacji system grzewczy. Pomijając nieekologiczne, niewygodne i drogie systemy grzewcze zaprojektuje z pewnością ogrzewanie gazem ziemnym lub za pomocą powietrznej lub gruntowej pompy ciepła, ponieważ w chwili obecnej są to najefektywniejsze, najbardziej komfortowe i najbardziej ekologiczne systemy grzewcze.
 4. Wszystkie powyższe instalacje powinny być zaprojektowane z uwzględnieniem wzajemnego na siebie wpływu i ich całościowego wpływu na klimat w domu. Należy więc uwzględnić w projekcie już czysto wykonawcze zasady montażowe, takie jak:
 • odpowiednie umiejscowienie instalacji – by wyeliminować kolizje i konieczność częstego krzyżowania się rur i kanałów,
 • odpowiednie umiejscowienie elementów grzewczych i nawiewno-wywiewnych z rekuperacji i klimatyzacji, tak aby współgrały, a nie kolidowały ze sobą,
 • obliczenia pozostałych instalacji, np. obliczając zapotrzebowanie na ciepło/chłód i dobierając do tego moc urządzenia i instalacji grzewczej należy wziąć pod uwagę zastosowanie rekuperacji, która obniża zapotrzebowanie na ciepło/chłód nawet o kilkadziesiąt procent,
 • odpowiednia lokalizacja samych urządzeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, aby np. wymiennik powietrznej pompy ciepła i zewnętrzne jednostki klimatyzatorów umieścić z jednej, najmniej używanej strony domu i to najlepiej od północy,
 • eliminacja zbędnych elementów budynku w przypadku zastosowania nowoczesnych rozwiązań, np. eliminacja większości kominów wentylacyjnych, bo zastąpi je rekuperacja, eliminacja komina spalinowego, bo pompa ciepła go nie potrzebuje, zmiana okien z tradycyjnych na okna bez mikrorozszczelnień na poziomie okuć i uszczelek, a nawet wykonanie kilku okien w wersji szkleń stałych (nieotwieralnych) – przy rekuperacji nie ma konieczności otwierania okien w celu wywietrzenia; eliminacja dachówkowych kominków wentylacyjnych, etc.
  rozważenie i uwzględnienie możliwości centralnego sterowania wszystkimi instalacjami.
A to już wiesz?  Żywopłoty

Wszystkie powyższe elementy uwzględnione w zintegrowanym projekcie są podstawą do uzyskania doskonałego systemu dbającego o klimat w domu i maksymalnych oszczędności. Dom wyposażony w komfortowy system będzie bardzo wygodny i przyjazny dla jego mieszkańców. Aby tak się stało, potrzebny jest doświadczony instalator, który nie boi się nowoczesnych rozwiązań, co więcej zna je doskonale i potrafi je zamontować. Efekt? Nowoczesny, przemyślany, mądrze zaprojektowany i zbudowany dom, którego poszczególne elementy ze sobą współpracują składając się na jeden wspólny cel: maksymalny komfort klimatyczny, któremu towarzyszy dbałość o portfel inwestora.

Gdzie szukać fachowców?

Obecnie na rynku polskim jest ich niewielu. Ważne, by dokładnie oszacować zapotrzebowanie na ciepło (i moc urządzeń grzewczych) dla budynku wyposażonego w rekuperację przy jednoczesnym zachowaniu komfortu powietrznego w domu oraz zminimalizowaniu kosztów, zarówno inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych urządzeń. Jedną z firm, która wdrożyła taki projekt pod nazwą synergiadladomu.pl jest lider rynku polskiego w dziedzinie rekuperacji – Rekuperatory.pl (www.rekuperatory.pl).


"Nieustannie notujemy wzrost zainteresowań energooszczędnymi, innowacyjnymi rozwiązaniami wśród naszych klientów, które to zainteresowania nie ograniczają się do samej wentylacji z odzyskiem ciepła, ale obejmują również ekologiczne rozwiązania grzewcze oparte na pompie ciepła" – mówi Iwona Stachurska z Rekuperatory.pl.

"Z uwagą już od kilku lat obserwujemy, że klient, którego dom - dzięki rekuperacji - ma dużo mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, wyposażany jest  w standardowej mocy urządzenie grzewcze, którego parametry są odpowiednie dla domu bez rekuperacji i uwzględniają straty energetyczne z tytułu wentylacji grawitacyjnej. Przy odpowiednim planowaniu i projektowaniu systemu grzewczego opartego na pompie ciepła, inwestor jest w stanie zaoszczędzić na kosztach inwestycyjnych ponad 15 tys. zł. Oszczędności biorą się z krótszego dolnego źródła dla pompy ciepła, mniejszej ilości rur do ogrzewania podłogowego oraz z doboru urządzenia o mniejszej mocy. Dochodzą do tego oczywiście jeszcze większe oszczędności miesięczne związane z eksploatacją systemu. Takie projektowanie jest ze wszech miar uzasadnione ekonomicznie. Zalet jest jednak więcej, chociażby ze współpracą z jedną, odpowiedzialną za wszystko ekipą wykonawczą w zakresie systemu wentylacyjnego i grzewczego. Warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę" – dodaje Iwona Stachurska.

A to już wiesz?  Badania naukowe o przyszłości technologii spawalniczych

Więcej: www.synergiadladomu.pl; www.rekuperatory.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy