Modny ogród prosto z Londynu

Projektanci Pracowni Sztuki Ogrodowej i Ogrodowni w poszukiwaniu inspiracji odwiedzili Chelsea Flower Show 2009 w Londynie ? jedną z największych wystaw ogrodniczych na świecie, prezentującą najnowsze tendencje w architekturze krajobrazu.

?Nasz zespół stale podnosi swoje kwalifikacje i w projektowaniu ogrodów stara się wykorzystywać najnowsze rozwiązania i trendy? ? powiedziała Agnieszka Duc, współwłaścicielka Pracowni Sztuki Ogrodowej i Ogrodowni. ??Chelsea Flower Show odwiedziliśmy już po raz kolejny. Ta niewątpliwe jedna z najważniejszych imprez ogrodniczych, pozwala nam inspirować się pracami największych mistrzów architektury krajobrazu oraz na bieżąco poznawać nowinki branży z całego świata.?

Chelsea Flower Show to coroczna majowa impreza, organizowana w prestiżowej dzielnicy Londynu na terenie Royal Hospital. Niczym pokazy mody prezentuje najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów. Gromadzi entuzjastów sztuki ogrodniczej z całego świata i wystawców z wielu krajów. Prezentowane ogrody należą do rożnych kategorii: ogród wiejski, japoński, ogródek w mieście czy ogród na dachu. Różnią się powierzchnią i stylem, ale można w nich wyodrębnić wspólne elementy, które będą obowiązywać w projektowaniu ogrodów w najbliższym czasie.
ChelseaFlowerShow2009_1
Charakterystyczna dla prezentowanych ogrodów jest nie tylko duża różnorodność stylów ale także stosowanych roślin. Zobaczyć można zarówno wielobarwne kwiaty komponowane na kształt naturalnej łąki kwietnej, jak i klasyczne, stonowane zestawienia zieleni z tylko jednym, wybranym dodatkowo kolorem. Występują też ogrody utrzymane w jednej tonacji, gdzie kompozycje tworzą gatunki o różnorodnej teksturze liści i pokroju.

Na tegorocznych pokazach popularne były eleganckie, stylowe ogrody o nowoczesnej estetyce, obsadzone roślinnością o stonowanych barwach, zbudowane z materiałów o starannie dobranej kolorystyce (najczęściej bieli, beżu, szarości i czerni), stwarzające atmosferę spokoju i ogólnego ładu.

W aranżacjach stosowano gatunki roślinności wszelkiego rodzaju, zarówno sezonowe, jak i wieloletnie, o formach naturalnych oraz strzyżonych. Podobnie w zastosowaniu materiałów widoczna była duża różnorodność: począwszy od tradycyjnych, jak kamień czy drewno, skończywszy na nowoczesnych, jak metal, szkło czy tworzywa sztuczne. Elementy wodne zostały sprowadzone do architektonicznych form podkreślając nowoczesne podejście do kształtowania ogrodów.
ChelseaFlowerShow2009_6
Silnie zaznaczony był trend ekologiczno – recyklingowy, czy wręcz futurystyczny, o znacznym zróżnicowaniu gatunków, głównie rodzimych, zapewniających pożywienie i schronienie zwierzętom i owadom. Jednocześnie ?dzika? przyroda ujęta została w ramy prostych wyraźnych form architektonicznych, altan murów oporowych i innych, z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do wyrzucenia. Przestrzeń dla ludzi kształtowana była w zagłębieniach, do których wlewają się roślinny lub na tarasach unoszących się jakby nad nieposkromioną przyrodą.

***

Pracownia Sztuki Ogrodowej działa od 1997 roku. Jej założycielami i właścicielami są Agnieszka Duc i Mariusz Pasek. Tworzy projekty architektury krajobrazu i realizuje je dla klientów indywidualnych. Wykonała i zrealizowała już kilkaset projektów zagospodarowania zieleni ? od małych ogrodów po założenia parkowe.

Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Lazurowa Dolina czy Osiedle Słoneczne.

hastagi na stronie:

#nowoczesne ogrody #nowoczesny ogród #ogrody nowoczesne #ogród nowoczesny #wystawy ogrodnicze 2011 #modne ogrody #ogrody zdjęcia #nowoczesne ogrody galeria #nowoczesne ogrody zdjęcia #ogrody galeria #nowoczesny ogród galeria #modny ogród #zdjęcia nowoczesnych ogrodów

Related posts

Top