Dom Informacje Ogrzewanie

Jak obudować kominek

Obudowa kominka stanowi najczęściej element ozdobny, obok funkcjonalnego. Kominek obudowujemy najpierw z technicznego punktu widzenia, używając płyt gipsowo kartonowych lub cegieł, pustaków, szamotu, czy innego rodzaju materiałów. Używając płyt gipsowo kartonowych, pamiętamy, że wcześniej musimy zastosować ochronę przed gorącem. Zwykle używa się wełny mineralnej ognioodpornej lub innego izolatora termicznego.

Jeśli mamy rozprowadzić ciepło z kominka po domu, pamiętajmy o rurach. Nie zapomnijmy też o komorze dekompresyjnej oraz o miejscach na kratki u góry, po obydwu stronach kominka. Kiedy już mamy gotową warstwę techniczną, pora zastanowić się nad ozdoba na kominek. I tu już zaczyna się dylemat. Istnieje bowiem bardzo wiele sposobów wykończenia kominka, od najtańszych po najdroższe.

Jednym sposobem na wykończenie kominka, i chyba najprostszym, jest pomalowanie go na wybrany kolor. O ile mamy kominek obudowany płytami gipsowo kartonowymi, które już nie wymagają tynkowania, o tyle możemy kominek od razu malować. Jeśli jednak jest on z materiałów chropowatych, warto go wcześniej otynkować, a dopiero na tym stosować farbę lub inny rodzaj wykończenia.

Kominek możemy ozdobić tynkiem dekoracyjnym, w dowolnym kolorze. Może być także tynk biały lub szary, bez barwienia, który można pomalować dopiero na końcu. Tak wykończony kominek pozostawia jeszcze pole do inwencji twórczej, ponieważ zawsze można go przemalować na inny kolor, zastosować różnego rodzaju szablony i wzory.

Bardzo ciekawie prezentują się również kominki obudowane jakimiś materiałami. Mamy tu do wyboru całą ich gamę. Można kominek obudować kamieniem ciętym na wymiar. Można też obudowywać go kamieniem gotowym do klejenia, kupionym w jakimś sklepie z tego typu materiałami. Jest też wiele imitacji kamienia, zwykle są to płytki gipsowe lub z innego tworzywa.

Kominek obudowany płytkami klinkierowymi wygląda również bardzo ładnie. Możemy łączyć kilka rodzajów wykończeń, jednak nie przesadzajmy, aby kominek nie wyglądał jak pisanka. Chyba, że to nam się spodoba.

Kształty obudowy kominka mogą być także bardzo różne, od prostych, od podłogi do sufitu, poprzez zwężane, z półeczką lub bez półeczki, z łukami we wnękach lub z prostymi wnękami albo też bez żadnych wnęk. Warto wcześniej zaplanować, przynajmniej na papierze, jak wyglądać ma nasz kminek. Można także poszukać inspiracji w internecie.
mks

hastagi na stronie:

#jak zabudować kominek #JAK OBUDOWAĆ KOMINEK #czym obudować kominek #jak zabudować wkład kominkowy #jak zabudować wklad kominkowy #kominki obudowane kamieniem #kominek obudowany kamieniem #jak obudować wkład kominkowy #kominek obudowany płytkami #jak pomalować kominek #kominek obudowany klinkierem #jak zabudować kominek kaflami #jak obudować kominek kaflami #budowa kominka film #jak obudowac wklad kominkowy #kominki obudowane klinkierem

Similar Posts