Budownictwo Dom

Dom w stylu skandynawskim

Bardzo pięknie i malowniczo wyglądają domy w Szwecji, Danii czy w Norwegii. Zwłaszcza szwedzkie domy są kojarzone jako domki z drewna, malowane na różne kolory.

Bardzo pięknie i malowniczo wyglądają domy w Szwecji, Danii czy w Norwegii. Zwłaszcza szwedzkie domy są kojarzone jako domki z drewna, malowane na różne kolory. Domy są zwykle nieduże, ale piętrowe. Mają parter oraz poddasze. Aby jeszcze dopełnić wyobraźni, to domy te mają stać na wodą i pięknie przeglądać się w niej.

Tak, dokładnie właśnie tak, wyglądają domy w Norwegii. Domy w portach odbijają się w wodzie ? i to jest bardzo ładny widok. Fiordy wrzynają się w ląd, więc wiele domów norweskich ma możliwość przeglądania się w wodzie.

Domy w Norwegii o w Szwecji są podobne. Drewniane, strzeliste, ale zarazem skromne. Wygląda na to, że są solidnie budowane. Widziałam domy w Norwegii bardzo stare, które już miały bardzo zniszczone drewno, ale sama konstrukcja trzymała się jeszcze. Domy w krajach skandynawskich muszą być budowane porządnie i muszą być dobrze ocieplone. Zimny klimat bowiem robi swoje.

Chociaż na południu Norwegii klimat jest taki jak w Polsce, a nawet łagodniejszy (pomijając silne wiatry). Temperatura bywa wyższa niż w Polsce. Powoduje to ciepły prąd morski. Dzięki niemu, kiedy w Polsce jest np. -14, w okolicach Lillehammer bywa +2. Lillehammer już jest raczej w środkowej Norwegii, jeśli policzymy, że od Lillehammer do Trondheim ciągnie się środkowa Norwegia a to co na północ od Trondheim to już tylko głęboka północ lub mniej głęboka północ.

Domy w Skandynawii są bardzo ładnie urządzone, ale skromnie, nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Właściwie już najprostsze umeblowanie robi swoje. Nie ma w tych domach zwykle, tak popularnych w Polsce, tynków. Są za to drewniane panele, które bardzo dobrze się prezentują. Domy z zewnątrz są również obłożone drewnianymi panelami, malowanymi na bordowo, brązowo, granatowo, zielono, biało. Są także spotykane inne barwy.

A to już wiesz?  Poduszki z przekazem

Dom w stylu skandynawskim musi być bardzo wygodny. Nie ma tam, wbrew pozorom, małej ilości okienek, Okna są duże, i bardzo często, nie zasłonięte żadnymi zasłonami czy roletami. Skandynawowie nie mają niczego do ukrycia, a i po co mają sobie zasłaniać tak piękne widoki na fiord i góry.

W miastach w Norwegii są budowane bloki, jednak nie przypominają tych polskich. Mniejsze, bardziej kameralne, są także obłożone drewnem. Większe mają liczne przeszklenia, zwłaszcza te w eleganckich dzielnicach blisko fiordu. Np. takie bloki z wielkimi przeszkleniami można znaleźć w Trondheim, nad samym fiordem.

Typowym przykładem współczesnego domu w Skandynawii, od środka, są produkty z ikei. Tam ludzie naprawdę zaopatrują się w tych sklepach, i urządzają bardzo sensownie i wygodnie swoje domy, a także domy dla gości.

Specyficznym typem domu w Norwegii jest hytte. To dm na urlop, czy na lato, ale także do zamieszkania zimą. Jest do niewielki dom, z trawa na dachu, koniecznie nad fiordem. Najładniejsze hytte widziałam w okolicach Trondheim, Snildefiord oraz na wyspie Hitra.
Bardzo ekologiczny wygląd. Oczywiście, cały z drewna. Taki hytte można np. wynająć sobie na lato i mieszkać w nim, łowić ryby, pływać łodzią i miło spędzać czas.

Domy szwedzkie i norweskie są zwykle zasilane prądem. W niektórych nie ma nawet kominów. W Szwecji popularne są pompy ciepła, które zasilają dom w ciepło. Jest to bardzo wygodne i ekologiczne rozwiązanie. Nie snują się w tych krajach takie dymy jak w Polsce, nie pali się śmieci. Jest bardzo czysto, miło i sympatycznie. Powinniśmy brać przykład od Skandynawów, jak dbać o środowisko, oraz jak budować ekologiczne i funkcjonalne domy.
mks

hastagi na stronie:

#dom w stylu skandynawskim #domy w stylu skandynawskim #domy w stylu norweskim #dom w stylu norweskim #domy norweskie projekty #kolory domów na zewnątrz galeria #projekty domów norweskich #domy w norwegii #styl skandynawski w domu #styl norweski w domu #projekty domów w stylu skandynawskim #domy norweskie #domki norweskie #domki norweskie ceny #mieszkanie w stylu skandynawskim #kolory domów na zewnątrz zdjęcia #dom norweski #styl norweski #styl skandynawski #domki norweskie projekty #domy norweskie ceny #kuchnia w stylu skandynawskim #norweskie wnetrza #dom norweski cena #domki skandynawskie #domy norweskie cena #domy skandynawskie ceny #dom w skandynawskim stylu #domy skandynawskie #kolor domu na zewnątrz zdjęcia

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy