news

energia domowej roboty

Naukowcy rozpoczęli prace nad minisystemami baterii słonecznych, które umożliwią gospodarstwom domowym i zakładom pracy wytwarzanie energii elektrycznej i zaspokajanie własnego zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie.

Trzyletni projekt pod nazwą DIGESPO (Rozproszona generacja CHP [skojarzone ciepło i energia] w małych, skoncentrowanych systemach baterii słonecznych) otrzymał dofinansowanie na kwotę 3,2 mln EUR z tematu “Energia” Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Jego celem jest opracowanie prototypowego systemu zdolnego do przetworzenia od 60% do 70% wychwyconego promieniowania słonecznego na ciepło i energię elektryczną.

System opiera się na technologii skoncentrowanej energii słonecznej, w której paraboliczne koryta skupiają promienie słoneczne na odbiorniku przekształcającym energię słoneczną w ciepło. Mechanizm monitorujący umożliwia urządzeniom podążanie za słońcem przesuwającym się po niebie. Obecnie technologie skoncentrowanej energii słonecznej są stosowane w dużych elektrowniach, gdzie generują ilość energii wystarczające dla tysięcy gospodarstw domowych. Jednak ostatnie postępy technologiczne dają możliwość opracowania teraz małoskalowych systemów dostosowanych do indywidualnych budynków.

W ramach projektu DIGESPO zamontowano na dachu budynku niewielkie, paraboliczne elementy o szerokości zaledwie 40 cm. Skupiają one energię słoneczną na rurce, przez którą przepływa płyn przenoszący ciepło. Temperatura płynu wzrasta do około 300°C, co powoduje uruchomienie silnika podłączonego do systemu, który wytwarza energię elektryczną oraz ciepło lub chłód.

System zaprojektowano, tak aby był mało zauważalny i sprawdzał się w domach jedno- i wielorodzinnych oraz w budynkach handlowych, przemysłowych i publicznych.

“System jest już opracowywany” – zauważa koordynator naukowy DIGESPO, Luigi Crema z Oddziału ds. Technologii Środowiskowych Odnawialnych Źródeł Energii (REET) Fondazione Bruno Kessler (FBK) we Włoszech. “Fundacja FBK wniesie zasadniczy wkład w opracowanie silnika termodynamicznego, w badanie wysokotemperaturowego transferu ciepła za pomocą płynów oraz stworzenie materiałów do przekształcania promieniowania słonecznego w energię cieplną.”

“Pierwsze prototypy będą dostępne w ciągu 18 miesięcy i zostaną przetestowane w Trentino [Włochy] w laboratoriach FBK oraz w hotelu Hilton na Malcie” – mówi Crema. “Bardziej zaawansowana wersja zostanie opracowana i uruchomiona w połowie 2012 roku.”

Zdaniem partnerów projektu rosnące ceny gazu oznaczają, że istnieje pilne zapotrzebowanie na minisystemy CHP oparte na źródłach energii innych niż gaz ziemny. W dłuższej perspektywie FBK ma wizję zintegrowanego systemu, w którym budynki są w stanie generować więcej energii niż zużywają. Kiedy zostanie już opracowany system CHP wykorzystujący skoncentrowaną energię słoneczną, FBK zamierza rozpocząć prace w innych dziedzinach, takich jak na przykład systemy biomasowe.

“Projekt DIGESPO […] stanowi część ogólnej wizji badań prowadzonych przez oddziały REET fundacji FBK od kilku lat, dzięki czemu FBK zyskuje międzynarodową renomę w tym sektorze” – mówi Alessandro Bozzoli, kierownik oddziału REET fundacji FBK. “Naszym celem jest opracowanie kompleksowego systemu technologicznego, opartego na nowych technologiach umożliwiających integrację rozmaitych odnawialnych źródeł energii, po to by budynki mogły osiągnąć pewną samowystarczalność energetyczną. Przewidywany wpływ technologiczny jest ogromny zarówno na skalę lokalną, jaki i europejską, a nawet i światową. Program dotyczący energii dla budynków jest spójny z europejskimi programami i celami w tym sektorze.”

W ramach projektu współpracuje siedmiu partnerów z całej Europy: FBK, Projects in Motion Ltd (Malta), Electronic Machining SRL (Włochy), Narva Lichtquellen GmbH + Co. KG (Niemcy), Sustainable Engine Systems Ltd (Wlk. Brytania), Politechnika Mediolańska (Włochy) oraz Uniwersytet w Uppsali (Szwecja).

Więcej informacji:

Fondazione Bruno Kessler (FBK):
http://www.fbk.eu/

Aby pobrać kartę informacji o projekcie z witryny CORDIS, proszę kliknąć:
tutaj

Badania w dziedzinie energetyki w 7PR:
http://cordis.europa.eu/fp7/energy/home_en.html

Teksty pokrewne: 27424, 30968, 31332

Kategoria: Projekty
Źródło danych: Fondazione Bruno Kessler (FBK)
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych od FBK
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Odnawialne zródla energii; Zmiana klimatu & cykl węglowy; Ochrona srodowiska; Inne technologie; Badania Naukowe; Zrównoważony rozwój

RCN: 31882

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS_FP7&ACTION=D&DOC=12&CAT=NEWS&QUERY=0127b8c90894:9df5:17fe379d&RCN=31882

hastagi na stronie:

#panele sloneczne wlasnej roboty #bateria słoneczna domowej roboty #jak zrobić baterie słoneczną #domowa elektrownia słoneczna #elektrownia słoneczna domowa #jak zrobic elektrownie wiatrowa #panel słoneczny domowej roboty

Similar Posts