Branża budowlana ? fakty, liczby, ciekawostki, województwo śląskie

Koncepcja ogólnopolskiego roadshow Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG została stworzona, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, ekip wykonawczych, a także szkół o profilu budowlanym. Dane dotyczące branży, opracowane przez Annę Waszczuk, analityka rynku Xella Polska, potwierdzają potrzebę inicjowania akcji, które wielowymiarowo wspierają edukację budowlaną.

Pozwolenia na budowę
Według danych GUS w ubiegłym roku w Polsce liczba pozwoleń na budowę w sektorze budownictwa mieszkalnego wyniosła 174 929, w tym 57 proc. (98 934) w jednorodzinnym.
Od stycznia do października ubiegłego roku w województwie śląskim wydano 12 488 takich dokumentów, co stanowi 8 proc. pozwoleń wydanych w tym okresie w całej Polsce.

Rozpoczęte budowy
W 2010 r. na terenie kraju rozpoczęto budowę 158 064 mieszkań ? 55 proc. w budownictwie jednorodzinnym.
W statystykach województwa śląskiego przoduje budownictwo jednorodzinne, w którym między styczniem a październikiem 2010 r. rozpoczęto prawie trzy razy więcej budów niż w budownictwie wielorodzinnym.

Mieszkania oddane do użytku
W ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku 135 715 mieszkań, w tym ponad połowę w budownictwie jednorodzinnym.
W okresie od stycznia do października ubiegłego roku mieszkańcy województwa śląskiego mogli zamieszkać w 6 778 mieszkaniach.

Przeciętna powierzchnia mieszkań
Przeciętna powierzchnia mieszań oddanych do użytku przez deweloperów w Polsce w I, II i III kwartale 2010 wyniosła 66 m2, w przypadku domów: 146 m2.
Najwyższe wartości tych wskaźników odnotowano w tym okresie w przypadku mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów w województwie śląskim, w którym powierzchnie były o 17,1 m2 większe niż przeciętne dla całej Polski, a w przypadku domów jednorodzinnych wybudowanych przez inwestorów indywidualnych w województwie pomorskim ? o 9,9 m2 większe niż przeciętne dla całej Polski.

Zatrudnienie w budownictwie
Według danych z trzech pierwszych kwartałów 2010 r. w budownictwie zatrudnionych było 433 297 osób ? 8,3 proc. wszystkich zatrudnionych w Polsce pracowało w tej branży.
W województwie śląskim odsetek zatrudnionych w budownictwie wynosi 8,3 procent. Największy odsetek notują województwa: świętokrzyskie ? 11,1 proc., warmińsko-mazurskie ? 10,3 proc. i pomorskie ? 10,2 proc.

Liczba mieszkań a nowo zawarte małżeństwa
Na liczbę oddanych do użytku mieszkań przypada 1,57 nowo zawartych małżeństw (dane GUS z 2009 roku).
W województwie śląskim wskaźnik ten wynosi 2,93. Najniższy ma mazowieckie ? tylko 0,85.

Więcej informacji o akcji Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG na www.akademiamurowania.pl, a 19-20 kwietnia miasteczko zagości w Katowicach, w Centrum Handlowym 3 Stawy.

###

Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.akademiamurowania.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl, www.multipor.budowane.pl, www.15latYTONG.pl, oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy, www.ZdrowaBudowa.pl.

hastagi na stronie:

#branża budowlana w polsce 2011 #branża budowlana w polsce

Related posts

Top