Budownictwo Deweloper

Branża budowlana ? fakty, liczby, ciekawostki, woj. świętokrzyskie

Branża budowlana ? fakty, liczby, ciekawostki, woj. świętokrzyskie Koncepcja ogólnopolskiego roadshow Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG została stworzona, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, ekip wykonawczych,

Branża budowlana ? fakty, liczby, ciekawostki, woj. świętokrzyskie

Koncepcja ogólnopolskiego roadshow Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG została stworzona, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, ekip wykonawczych, a także szkół o profilu budowlanym. Dane dotyczące branży, opracowane przez Annę Waszczuk, analityka rynku Xella Polska, potwierdzają potrzebę inicjowania akcji, które wielowymiarowo wspierają edukację budowlaną.

Pozwolenia na budowę
Według danych GUS w ubiegłym roku w Polsce liczba pozwoleń na budowę w sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniosła 174 929, w tym 57 proc. (98 934) w segmencie budownictwa jednorodzinnego.
W okresie styczeń-październik ubiegłego roku w województwie świętokrzyskim wydano 3 886 takich dokumentów.

Rozpoczęte budowy
W 2010 r. na terenie kraju rozpoczęto budowę 158 064 mieszkań ? 55 proc. w budownictwie jednorodzinnym.
W statystykach województwa świętokrzyskiego przoduje budownictwo jednorodzinne ? w tym sektorze w okresie styczeń-październik 2010 r. rozpoczęto niemal cztery razy więcej budów niż w budownictwie wielorodzinnym.

Mieszkania oddane do użytku
W ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku 135 715 mieszkań, w tym ponad połowę w budownictwie jednorodzinnym.
W ciągu trzech pierwszych kwartałów ubiegłego roku mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogli zamieszkać w 1611 nowych domach jednorodzinnych i mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych.

Przeciętna powierzchnia mieszkań
Przeciętna powierzchnia mieszań oddanych do użytku przez deweloperów w Polsce w okresie trzech pierwszych kwartałów 2010 wyniosła 66 m2, a w przypadku domów jednorodzinnych wybudowanych przez inwestrów indywidualnych: 146 m2.
W województwie świętokrzyskim metraż nowych mieszkań deweloperskich jest średnio większy o 0,2 m2 niż przeciętna w całej Polsce. Powierzchnia nowych domów jednorodzinnych wynosi średnio 134,1 m2.

Najwyższe wartości tych wskaźników odnotowano w tym okresie w przypadku mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów w województwie śląskim, w którym powierzchnie były o 17,1 m2 większe niż średnie dla całej Polski, a w przypadku domów jednorodzinnych wybudowanych przez inwestorów indywidualnych w województwie pomorskim ? o 9,9 m2 większe niż przeciętne dla całej Polski.

A to już wiesz?  SILKA YTONG rozmowy z fachowcami: O co pytać geologa i geodetę?

Zatrudnienie w budownictwie
Według danych z trzech pierwszych kwartałów 2010 r. w budownictwie zatrudnionych było 433 297 osób ? 8,3 proc. wszystkich zatrudnionych w Polsce pracowało w tej branży.
Największy odsetek notuje województwo świętokrzyskie ? 11,1 proc. przed lubelskim ? 10,3 proc. i warmińsko-mazurskim ? 10,3 proc.

Liczba mieszkań a nowo zawarte małżeństwa
Na jedno oddane do użytku mieszkanie przypadało w Polsce w 2009 r. 1,57 nowo zawartych małżeństw.
W podziale na województwa świętokrzyskie ma wskaźnik utrzymujący się na zadawalającym poziomie ? 1,03. Najlepszy odnotowano dla województwa mazowieckiego ? tylko 0,85.

Więcej informacji o akcji Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG na www.akademiamurowania.pl, a już 15-16 kwietnia miasteczko zagości w Kielcach, na targach DOM 2011.

###

Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.akademiamurowania.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl, www.multipor.budowane.pl, www.15latYTONG.pl, oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy, www.ZdrowaBudowa.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy