Budownictwo

2011 to rok dla rynku powierzchni biurowych

Dobry rok dla rynku powierzchni biurowych

Sytuacja na rynku powierzchni biurowych uległa w 2010 r. znacznej poprawie. Coraz więcej firm decyduje się na urządzenie swojej siedziby w nowoczesnym biurowcu. Poza względami wizerunkowymi jest to bowiem także sposób na podnoszenie wydajności pracy oraz przyciągnięcie wykwalifikowanych pracowników, którzy są główną siłą napędową dobrze prosperujących przedsiębiorstw.

Pozytywne symptomy można dostrzec zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych. W minionym roku zaobserwowano wzrost zainteresowania wynajmem biur w nowoczesnych budynkach, co przy stosunkowo małej podaży nowych powierzchni biurowych wpłynęło na spadek ilości pustostanów. Aż w pięciu miastach wskaźnik pustostanów wynosi obecnie mniej, niż 15 proc. ? wynika z raportu rynkowego Colliers International.

W 2010 roku na ośmiu największych rynkach regionalnych ukończono nowe budynki o łącznej powierzchni ponad 216 200 m kw. ? czytamy w raporcie. Najwięcej powierzchni biurowych powstało w Krakowie, ale pozostałe miasta nie pozostają w tyle. W stolicy Wielkopolski np. w ubiegłym roku oddano do użytku m.in. kolejne powierzchnie w ramach Malta Office Park oraz biurowiec o najwyższej klasie A – Skalar Office Center, przy ul. Góreckiej 1. Gotowe do wynajęcia biura są szansą na przyciągnięcie do Poznania nowych firm.

– Na wynajęcie powierzchni w Skalar Office Center zdecydowało się już m.in. Centrum Medyczne Polmed S.A. Cieszy to nas to tym bardziej, że będzie to pierwsza taka placówka w Poznaniu ? informuje Patrycja Leszczyńska, dyr. ds. nieruchomości komercyjnych firmy PBG Dom Sp. z o.o., która jest właścicielem obiektu.

Poza przyciąganiem nowych inwestorów i firm, technologicznie zaawansowane biurowce, oferujące komfortowe warunki pracy, mogą być także zachętą dla najlepszych specjalistów na rynku pracy. Przeniesienie siedziby z nowoczesnego biurowca jest więc także inwestycją w wykwalifikowane kadry. Pojedynczy pracownik spędza w biurze w pozycji siedzącej ok. 2 100 godzin rocznie, dlatego powinien czuć się tam swobodnie i komfortowo, a takie warunki mogą zapewnić wysokiej klasy biurowce, które umożliwiają najemcom dużą swobodę w aranżacji wynajmowanych powierzchni.


– Atrakcyjny lokal wpływa nie tylko na zadowolenie pracowników, ale także na postrzeganie firmy przez otoczenie. Nowoczesny biurowiec kreuje profesjonalny i prestiżowy wizerunek . Projektując Skalar Office Center staraliśmy się dołożyć wszelkich starań aby jego wygląd był symbolem fachowości i wysokich kompetencji ? dodaje Patrycja Leszczyńska.

***

Colliers International jest wiodącą firmą doradczą działającą w obszarze rynku nieruchomości, zatrudniającą ponad 15 000 pracowników w 481 biurach w 62 krajach. Jako część spółki giełdowej FirstService Corporation (notowanej na NASDAQ oraz TSX) Colliers doradza najemcom komercyjnym, właścicielom nieruchomości oraz inwestorom. Zajmuje się pośrednictwem w zakresie wynajmu, sprzedaży i zarządzania nieruchomościami, a także doradztwem na rynku inwestycji hotelowych i rekreacyjnych, nadzorem budowlanym, wyceną oraz badaniami rynku. W Polsce firma działa od 1997 roku.

hastagi na stronie:

#rynek powierzchni biurowych 2011

0 0 vote
Article Rating

Similar Posts

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pacia
pacia
9 lat temu

To, że rynek powierzchni biurowych w Polsce tak dynamicznie się rozwija jest dla naszego kraju ogromnym plusem – oby dalej to wyglądało w ten sposób. Jeśli faktycznie w Polsce wciąż będą powstawały inwestycje biurowe na miarę Business Park Marywilska w Warszawie, to może być tylko lepiej. Oby faktycznie tak było!