Budowa domu ? taniej czy drożej niż przed rokiem?

Informacje z rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych nie są zbyt pomyślne dla Inwestorów – ostatnie miesiące przyniosły zauważalny wzrost cen wielu z nich.

Od kilku do kilkunastu procent podrożały tak znaczące materiały jak drewno (rok temu było o ponad 25 proc. tańsze), stal zbrojeniowa (wzrost cen o 11 proc.), pustaki (8 proc. drożej), materiały elewacyjne (wzrost o prawie 6 proc.), elementy stropu, materiały dachowe i fundamentowe (wzrost 4 proc.). Dużo więcej Inwestorzy muszą zapłacić także za chemię budowlaną – obecnie farby i lakiery są o prawie 8 proc. droższe niż przed rokiem. Podrożały także płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek, kuchni, stolarka okienna i drzwiowa, natomiast projekty domów pozostają na niezmiennym poziomie.

Nieznacznie, bo zaledwie o 0,5 % potaniały ceny instalacji i techniki grzewczej, a także materiałów do wykonania kanalizacji, odwodnienia i wentylacji. Nieco tańsze są także materiały izolacyjne. Pocieszający jest fakt, że nie drożeją stawki za robociznę. Niewątpliwie spowodowane jest to tym, że nie ma znaczącego wzrostu popytu na prace budowlano-remontowe. Dziś za ułożenie paneli, posadzek, glazury czy parkietu zapłacimy podobnie niż rok temu. Nieco taniej wyniesie nas wynajęcie fachowca z branży usług instalacyjnych (instalacja gazowa, elektryczna, centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjna).

Opublikowano przez Projekty domów LIPIŃSCY DOMY (www.lipinscy.pl)

hastagi na stronie:

#ceny materiałów budowlanych 2012 #cena stali zbrojeniowej 2012 #ceny materiałów budowlanych w 2012 #ceny stali zbrojeniowej 2012 #ile kosztuje stal zbrojeniowa #wzrost cen materiałów budowlanych w 2012 #ytong cennik 2012 #ceny materiałów budowlanych w 2012 roku #stal zbrojeniowa cena 2012 #materiały budowlane ceny 2012 #czy drożeją materiały budowlane w 2012

Authors

Related posts

Top